Składniki
Opis przygotowania
Wszystkie składniki mieszamy, przelewamy do małych słoiczków, lekko zakręcamy pokrywki i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Warto sprawdzić raz dziennie czy jogurt uzyskał odpowiednią konsystencję.
Ta metoda bardzo się sprawdza. Kultury bakterii można też rozmnożyć wcześniej, w mniejszej ilości mleka kokosowego. Po 1 dniu przelać „zaczyn” do reszty mleka i dopiero wtedy rozlać do słoików.
jeśli mleko kokosowe oddzieli się tak, że woda opadnie na dno,
po prostu wymieszaj. Jogurt zachowuje dobre właściwości przez co najmniej tydzień, nawet dłużej. Jeśli zostawiłeś jogurt w ciepłym miejscu, konsystencja jest najprawdopodobniej płynna ale w ciągu
1 dnia w lodówce zgęstnieje.
to, jak długo trwa fermentacja mleka kokosowego, zależy od temperatury i początkowej kultury bakterii - startera. Może to zająć
od kilku godzin do kilku dni. Zwykle jogurt smakuję po 24 godzinach
i próbuję regularnie, aż osiągnę pożądaną kwasowość. Jeśli używasz nowej kultury startowej, zwykle trwa to trochę dłużej niż
w przypadku gotowego jogurtu. Radzę aby za pierwszym razem użyć tylko jednej porcji — kartonu mleka kokosowego np. 200 ml.
kiedy będziesz zadowolony ze smaku, odkręć pokrywkę i włóż jogurt do lodówki. Jagody, maliny, banan, aronie lub inne owoce najlepiej dodać bezpośrednio przed zjedzeniem. Jeśli chcesz zostawić sobie "zaczyn" na następną produkcję — zrób to z czystego jogurtu.
,produkty – mleko kokosowe (jeśli nie robisz samodzielnie)
i kulturę bakterii, kupuj ze sprawdzonych miejsc a mleko o jak najmniejszej ilości dodatków, najlepiej organiczne.
kultura startowa (bakterie kwasu mlekowego) 3-4 probiotyczne kapsułki (otwarte i opróżnione z zawartości). Ilość użytego szczepu zależy od rodzaju bakterii – kupując gotowy starter otrzymujesz dokładnie rozpisany schemat użycia. Istnieje wiele opcji. Warto zwrócić uwagę na jakość aby mieć pewność, że bakterie kwasu mlekowego są rzeczywiście żywe. W sklepach ze zdrową żywnością zapytaj o dobry starter.
dobrym rozwiązaniem jest też użycie łyżki gotowego naturalnego jogurtu kokosowego lub jogurtu naturalnego, jeśli nie jesteś alergikiem. Używając swojej produkcji bakterii przez dłuższy czas, warto ją zmienić co jakiś czas, aby nie rosły nam niechciane szczepy bakteryjne.
staram się nie używać rożnych dodatków do jogurtu - czasem mały dodatek miodu ale jeśli chcesz go zagęścić, możesz dodać pektynę lub agar. Składniki te wymieszaj przed dodaniem kultury bakterii i nie narażaj ich na temperatury wyższe niż 44 stopnie - bakterie kwasu mlekowego nie są wtedy w stanie egzystować.