Domowy jogurt kokosowy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dodaj tu swój tekst nagłówka
Poziom trudności
2/6 dni
Czas przygotowania
Przepis video

Jogurt kokosowy to świetna propozycja na przygotowanie do postu w celu zastąpienia nabiału, wyjście czy po prostu zdrowe odżywianie.

Robienie jogurtu, podobnie jak pieczenie chleba, jest procesem, który wymaga Twojej cierpliwości i współpracy z naturą. Mam wrażenie, że im bardziej dbam o atmosferę w kuchni i więcej czasu poświęcam, tym wspanialszy smak uzyskuję.

Robiąc samodzielnie jogurt kokosowy, otrzymujesz całkowicie czysty produkt. Masz kontrolę nad każdym etapem produkcji i składnikami. Możesz być pewien, że uzyskujesz jogurt z bogatą różnorodnością bakterii kwasu mlekowego używając różnych typów kultur starterowych.

Ma to ogromne znaczenie – różnorodność szczepów bakterii, szczególnie w jelitach, jest nieoceniona dla naszego zdrowia. To dlatego codziennie jem sfermentowane potrawy i napoje w wielu formach (jogurt, kefir, kapusta kiszona, zakwas z buraka, ogórki kiszone, kombucha itp.)

Przygotowanie:

Wszystkie składniki mieszamy, przelewamy do małych słoiczków, lekko zakręcamy pokrywki i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Warto sprawdzić raz dziennie czy jogurt uzyskał odpowiednią konsystencję.
Ta metoda bardzo się sprawdza. Kultury bakterii można też rozmnożyć wcześniej, w mniejszej ilości mleka kokosowego. Po 1 dniu przelać „zaczyn” do reszty mleka i dopiero wtedy rozlać do słoików.

Wskazówki:

 • jeśli mleko kokosowe oddzieli się tak, że woda opadnie na dno,
  po prostu wymieszaj. Jogurt zachowuje dobre właściwości przez co najmniej tydzień, nawet dłużej. Jeśli zostawiłeś jogurt w ciepłym miejscu, konsystencja jest najprawdopodobniej płynna ale w ciągu
  1 dnia w lodówce zgęstnieje.
 • to, jak długo trwa fermentacja mleka kokosowego, zależy od temperatury i początkowej kultury bakterii – startera. Może to zająć
  od kilku godzin do kilku dni. Zwykle jogurt smakuję po 24 godzinach
  i próbuję regularnie, aż osiągnę pożądaną kwasowość. Jeśli używasz nowej kultury startowej, zwykle trwa to trochę dłużej niż
  w przypadku gotowego jogurtu. Radzę aby za pierwszym razem użyć tylko jednej porcji — kartonu mleka kokosowego np. 200 ml.
 • kiedy będziesz zadowolony ze smaku, odkręć pokrywkę i włóż jogurt do lodówki. Jagody, maliny, banan, aronie lub inne owoce najlepiej dodać bezpośrednio przed zjedzeniem. Jeśli chcesz zostawić sobie “zaczyn” na następną produkcję — zrób to z czystego jogurtu.
 • ,produkty – mleko kokosowe (jeśli nie robisz samodzielnie)
  i kulturę bakterii, kupuj ze sprawdzonych miejsc a mleko o jak najmniejszej ilości dodatków, najlepiej organiczne.
 • kultura startowa (bakterie kwasu mlekowego) 3-4 probiotyczne kapsułki (otwarte i opróżnione z zawartości). Ilość użytego szczepu zależy od rodzaju bakterii – kupując gotowy starter otrzymujesz dokładnie rozpisany schemat użycia. Istnieje wiele opcji. Warto zwrócić uwagę na jakość aby mieć pewność, że bakterie kwasu mlekowego są rzeczywiście żywe. W sklepach ze zdrową żywnością zapytaj o dobry starter.
 • dobrym rozwiązaniem jest też użycie łyżki gotowego naturalnego jogurtu kokosowego lub jogurtu naturalnego, jeśli nie jesteś alergikiem. Używając swojej produkcji bakterii przez dłuższy czas, warto ją zmienić co jakiś czas, aby nie rosły nam niechciane szczepy bakteryjne.
 • staram się nie używać rożnych dodatków do jogurtu – czasem mały dodatek miodu ale jeśli chcesz go zagęścić, możesz dodać pektynę lub agar. Składniki te wymieszaj przed dodaniem kultury bakterii i nie narażaj ich na temperatury wyższe niż 44 stopnie – bakterie kwasu mlekowego nie są wtedy w stanie egzystować.

Mam nadzieję, że spodoba Ci się produkcja domowego jogurt, możesz spróbować też na innych mlekach pochodzenia roślinnego – sezamowym, sojowym, migdałowym. Tam, gdzie są węglowodany, tam przeżyją bakterie. 

Dla liczących kalorie: 200 g naturalnego jogurtu to 250 kcal, 28 g węglowodanów, 12 g tłuszczu, 7 g białka, 0 błonnika.

Szukasz inspiracji na pozostałe etapy diety dr Ewy Dąbrowskiej – zajrzyj.

Szukasz zbilansowanej diety na każdy etap – z pomocą przyjdzie książka lub aplikacja.

Zaopatruję się w Domu Przypraw- Kolendra, świetne mieszanki przypraw, wspaniali właściciele z pasją.

Zobacz podobne przepisy

Search
Szukaj